[us_page_title align=”center” description=”1″]
  1. Giriş
  2. chevron_right
  3. Oluklu Mukavva Nedir

Oluklu mukavva, bir veya daha fazla oluklu tabakanın düz tabakalar arasına yerleştirilmesiyle elde edilen mamuldür.

Standart bir tek dalgalı mukavva üç temel bölümden oluşur;

  • Dış kağıt olarak baskı yüzeyini oluşturan yüksek kaliteli liner kullanılır.
  • Ara ondüle kağıdı olarak genellikle ısıtıldığında ondüle formu kazanabilen ve soğuduğunda da formunu koruyarak eğilmez bir yapıya sahip fluting kağıdı kullanılır.
  • İç kağıdı ise genellikle iç yüzeyde görünmediği için estetik yönden çok fazla önem taşımaz. İstenilen mukavemete göre kraft liner, testlıner yada fluting kağıdı olabilir.

Tek dalgalı oluklu mukavvanın yanında çift dalgalı ve üç dalgalı oluklu mukavva da üretilmektedir.

Oluklu mukavva katman sayısına göre çeşitlerinin yanında dalgaların yapısına göre de farklılaşır.

Oluklu mukavvadan elde edilen kutular en yaygın kullanıma sahip ambalaj malzemesi olup, içindeki ürünü koruyan, taşıyan ve satılmasına yardımcı olan ambalajlardır.

Oluklu Mukavva Üretiminde Kullanılan Kağıtlar

Oluklu mukavva üretiminde kullanılan kağıtlar iç ve dış yüzeyde kullanımlarına göre, cins ve ağırlıklarına göre çeşitli spesifikasyon ve gramajlarda üretilir. Oluklu mukavvayı oluşturan iç ve yüzey kağıtlarının cinsi gramajı ve teknik specleri ile kullanılan tutkalın kalitesi üründe istenilen özellikleri sağlayan kriterlerdir. Yüksek kaliteli oluklu mukavva üretmek için teknolojisi yüksek makinelerin yanında kullanılan hammadde kağıdında kalitesi de çok önemlidir.

Fluting

%100 Geri dönüşümle toplanmış atık kağıda mukavemeti arttırmak için çeşitli kimyasallar eklenerek elde edilir. Ondüle kağıdı ve levhanın iç yüzey kağıdı olarak kullanılır. Baskı yüzeyinde kullanılmaz. Fluting kağıtlarının kalite olarak sınıflandırılmasında SCT ve CMT kağıt testleri baz alınır.

Testliner

Geri dönüşümlü fluting kağıdı üzerine birincil elyaf (kraft hurdasından elde edilmiş) yada ikincil elyaf (her türlü atık kağıt) hamurunun kaplanmasıyla elde edilmiş çift katlı bir kağıttır. Dış yüzey hamuruna boya katılarak rengi kraft kağıdına benzetilmektedir. Baskı yüzeyinde ve müşterinin isteğine göre iç yüzeyde kullanılır. Testlıner kağıtlarının su emmeye karşı dirençli, patlama mukavemeti yüksek ve yüzey düzgünlüğünün olması gerekir.

Beyaz Testliner

Geri dönüşümlü fluting kağıdı üzerine beyaz kağıt hamurunun kaplanmasıyla elde edilmiş çift katlı bir testlıner kağıdıdır.

Baskıya uygunluğu, görsel ve estetik açıdan kalitesi tercih edilme sebebidir.

Kraftliner

Odun selülozundan elde edilen kağıt türüdür. Yapımında lif uzunluğu fazla olan ağaç türleri tercih edilir. Mukavemeti çok yüksek ve su geçirgenliği olmayan kağıtlardır.

Genel olarak baskı yüzeyinde ve müşterinin isteğine göre levhanın iç yüzeyinde kullanılır.